Hyppää sisältöön

UNIFI vaihtaa nimensä Suomen yliopistojen rehtorineuvostoksi

 | Tiedotteet

Suomen yliopistot UNIFI ry tunnetaan jatkossa Suomen yliopistojen rehtorineuvosto UNIFI ry:nä. Nimenmuutos tuli voimaan tammikuussa.

Yhdistys jatkaa vuonna 1969 perustetun Suomen yliopistojen rehtorien neuvoston työtä yliopistojen hyväksi. Muutoksen myötä käyttöön palautuu siis vanha, hyväksi havaittu nimi.

– UNIFIn keskeisenä tavoitteena on vahvistaa yliopistojen yhteistyötä. Käytännössä se tapahtuu muun muassa ylläpitämällä rehtoreiden ja vararehtoreiden välistä tiivistä vuoropuhelua yliopistojen yhteisten näkemysten muodostamiseksi. Nyt käyttöön otettu nimi kertoo, mistä UNIFIn toiminnan ydin muodostuu, toteaa yhdistyksen toiminnanjohtaja Leena Wahlfors.

Yhdistyksen toimintaan nimenmuutos ei vaikuta. Myös tuttu lyhenne UNIFI säilyy ennallaan.

Ruotsiksi uusi nimi on Finlands universitetsrektorers råd UNIFI rf. Englanninkieliseen nimeen muutoksia ei tule, vaan se on jatkossakin Universities Finland UNIFI.

Lisätietoja:

Toiminnanjohtaja Leena Wahlfors

puh. 050 522 9421

Jaa:

Lisää ajankohtaisia asioita

 | Tiedotteet

Pääpuolueet yliopistojen ja Unifin vaalipaneelissa 8.2. klo 16-17.30

Kaikki suomalaiset yliopistot ja Suomen yliopistojen rehtorineuvosto Unifi ry järjestävät Miljardikuopasta uuteen nousuun – yliopistojen suuren vaalikeskustelun pääpuolueille keskiviikkona 8.2.2023 klo...

 | Tiedotteet

Korkeakoulujen ja yritysten yhteistyötä tarvitaan lisää

Korkeakoulujen ja yritysten yhteistyötä tarvitaan lisää liiketoiminnan kestävään uudistamiseen ja innovaatioiden lisäämiseen. Näin toteavat ammattikorkeakoulujen rehtorineuvosto Arene, Suomen yliopistojen rehtorineuvosto UNIFI...

 | Tiedotteet

Unifi rekrytoi: Näköalapaikka tiede- ja TKI-politiikan asiantuntijalle

Haemme tulevaisuuden näkijää ja tekijää. Suomen yliopistojen rehtorineuvosto UNIFI ry on yliopistojen yhteinen ääni. Unifin jäseniä ovat kaikki Suomen yliopistot ja...